im. Żołnierzy II batalionu 18 pułku piechoty

Sochaczewscy harcerze rozpoczynają #harcerskielato

UDOSTĘPNIJ
/
211

Sochaczewscy harcerze rozpoczynają bezpieczne #harcerskielato. W tym roku Hufiec ZHP przygotował znacznie więcej obozów, niż w ubiegłym. Skorzystają też dzieci z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym.

Obóz harcerski to najważniejsze wydarzenie w całym roku, pozwalające na podsumowanie całorocznej pracy i przeżycie wyjątkowej przygody. W obliczu pandemii koronawirusa również tegoroczne harcerskie lato stało pod znakiem zapytania. Ostatecznie jednak zaplanowanych obozów i kolonii będzie więcej niż w zeszłym roku.

Pod czujnym okiem wykwalifikowanej kadry harcerze z sochaczewskiego hufca podczas wyjazdów będą zdobywać sprawności na całe życie i przeżywać wyjątkowe przygody w gronie harcerskich przyjaciół. Taki wypoczynek jest zawsze bardzo miły, jednak bardzo ważne jest również, żeby był on też bezpieczny. Właśnie dlatego tak duży nacisk kładziony jest na kwestie bezpieczeństwa, szczególnie te związane z pandemią koronawirusa.

Harcerskie lato to czas, na który czekali zarówno członkowie drużyn, jak i ich kadra. Pandemia i przeniesienie wielu aktywności do strefy on-line sprawiło, że młodzi ludzie jeszcze chętniej chcą spędzać czas wśród przyrody. Miniony rok był trudny dla nas wszystkich, dlatego zuchy i harcerze jeszcze bardziej czekali na wakacyjne wyjazdy, których program jest planowany i przygotowywany zgodnie z predyspozycjami i wiekiem uczestników.

W tym roku Harcerska Akcja Letnia będzie zdecydowanie większa niż w roku ubiegłym. Hufiec ZHP Sochaczew ma w planach trzy turnusy obozów dla ponad 360 uczestników.

Z obozów harcerskich organizowanych w stanicy harcerskiej w Łąkie na Pojezierzu Kaszubskim skorzysta też 250 dzieci z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym. To wszystko dzięki podpisanej 23 czerwca umowie z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej na realizację programu „Pogodne Lato”. Coroczna obozowa akcja letnia organizowana przez Chorągiew Mazowiecką ZHP wspólnie z samorządem województwa mazowieckiego odbędzie się już po raz 19. Każdego roku również włącza się w nią sochaczewski hufiec.

W tym roku uczestnicy akcji ponownie będą mogli aktywnie i ciekawie spędzić wakacyjny czas w gronie swoich rówieśników, a także wziąć udział w zajęciach o charakterze profilaktycznym, stanowiących jeden z elementów realizacji tego zadania. W ramach tego typu zajęć odbędą się m.in. zajęcia na temat profilaktyki uzależnień. Zostaną poruszone też niezwykle ważne problemy związane z niebezpieczeństwem, jakie niesie eksperymentowanie z narkotykami czy dopalaczami.  Ponadto podczas obozów będzie prowadzona akcja popularyzacji szczepień przeciw COVID-19 dzieci od 12 roku życia realizowana we współpracy z Mazowieckim Kuratorem Oświaty.

W tej chwili w stanicy harcerskiej Hufca ZHP Sochaczew trwają ostanie przygotowania na przyjazd uczestników. Kilkunastoosobowa ekipa instruktorów i wędrowników pracuje przy rozstawianiu obozu.