21 września 2013 r. w trakcie XXII Dni Chorągwi Mazowieckiej Związku Harcerstwa Polskiego, których gospodarzem był Hufiec Sochaczew, nastąpił finał podejmowanych w ciągu kilku lat przez sochaczewskich harcerzy przedsięwzięć związanych z budową pomnika Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie, Przewodniczącego ZHP poza granicami kraju i honorowego Obywatela Sochaczewa.
Dla harcerzy prezydent Ryszard Kaczorowski był postacią wyjątkową. Mimo różnicy lat i doświadczeń potrafił przekazać im swoje wartości w prosty i jasny sposób. Harcerstwo było jego pasją, szkołą życia, służbą pełnioną do ostatnich dni. To tutaj harcmistrz Rzeczypospolitej Ryszard Kaczorowski ukształtował swój charakter, zdobył wielki autorytet, który pomógł mu objąć godność Prezydenta RP na Uchodźstwie. Dla harcerzy zawsze będzie Mistrzem – niedoścignionym wzorem do naśladowania.
– Był autentyczny, jego pogoda ducha i radość życia przemówiły do mnie od pierwszego spotkania – opowiada druhna Bożena. – Poznałam go jako początkująca harcerka, szukająca wzorców do naśladowania. Mówił do nas, jak do osób bliskich sercu, nie czuło się różnicy wieku i ogromnego bagażu tragicznych doświadczeń, jaki niósł ze sobą przez lata.
Druhna nie jest jedyną osobą, dla której honorowy obywatel miasta był, jest i pozostanie postacią znaczącą. Takich młodych ludzi jest zdecydowanie więcej. Poprzez ustawienie przed budynkiem Hufca ZHP skromnego popiersia Ryszarda Kaczorowskiego pragną dać wyraz szacunku do wielkiego Polaka, a także w szczególny sposób uczcić pamięć o Nim. Nie byłoby to możliwe bez pomocy, zaangażowania i wsparcia wielu sochaczewian, instytucji oraz firm. Dzięki nim udało się zrealizować marzenie wielu młodych ludzi.
Budowa pomnika
Projekt brązowego popiersia na kamiennym cokole wraz z wizualizacją wkomponowania go w otoczenie wykonał Sylwester Ambroziak. Projekt zakłada ustawienie pomnika Ryszarda Kaczorowskiego na wysokości Komendy ZHP przy ul. Hanki Sawickiej 3B. Istotnym elementem podnoszącym nastrojowość, elegancję i wieczne wartości pomnikowego założenia są trzy piękne, wysokie dęby zdobiące harcerską działkę.