22 Drużyna Harcerska

22 Drużyna Harcerska działa przy Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Brochowie. Harcerze są dumni ze swojej ponad 40-letniej historii. Początkowo zrzeszeni byli w Związku Drużyn Zuchowych i Harcerskich w Tułowicach. W 1975 roku powstał Hufiec ZHP w Tułowicach – do dziś zachował się pamiątkowy sztandar z tego okresu. W związku z kolejnymi zmianami organizacyjnymi drużyna z Brochowa należała do Hufca ZHP Brochów-Leoncin-Kampinos, a następnie Hufca ZHP Brochów-Leoncin. Obecnie (ok 1999 r.) działa w Hufcu ZHP Sochaczew.

22 DH od wielu lat jest gospodarzem i uczestnikiem Mazowieckiego Rajdu Szlakami Walk nad Bzurą. Położenie Brochowa, w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego, nad rzeką Bzurą, daje możliwość zdobywania wiedzy ekologicznej i rozwijania zainteresowań przyrodniczych. Harcerze z Brochowa mogą pochwalić się licznymi sukcesami w konkursach o tematyce przyrodniczej (laureatka i finalistka kuratoryjnego konkursu przyrodniczego dla uczniów szkół podstawowych, laureat ogólnopolskiego konkursu ekologicznego, I i II m. w konkursie wojewódzkim o owadach, czołowe miejsca w co rocznie odbywającym się konkursie „Co w puszczy piszczy”), a także udziałem w akcjach ekologicznych (porządkowanie terenów leśnych KPN). Członkowie drużyny uczestniczą też w zajęciach na Zamku Królewskim w Warszawie, w ramach programu „Bernardo Bellotto – ambasador kultury”. Postać Chopina, w szczególny sposób czczonego w Brochowie, daje harcerzom możliwość uczestnictwa w koncertach, spotkaniach z niezwykłymi ludźmi (np. wizyta chóru dziecięcego Izumi z Japonii). Tradycją drużyny stała się akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju – dzięki nim dociera do blisko 25 mieszkańców i instytucji Gminy Brochów. Najważniejsze jednak dla harcerzy z Brochowa są zawiązane przyjaźnie, wspólne spotkania i nowe harcerskie wyzwania. Obecnie drużyna liczy 38 osób, w tym uczniów z klas IV-VI oraz trzech uczennic gimnazjum (drużyna wielopoziomowa). Drużyna jest koedukacyjna, a harcerze działają w sześciu zastępach.

Zbiórki odbywają się we wtorki o godzinie 7.40 w Szkole Podstawowej w Brochowie.

Organizowane są również spotkania po lekcjach (zajęcia terenowe, spotkanie opłatkowe, ognisko).

Drużynowa hm. Agnieszka Wójcik (staż 30 lat)

Przyboczna dh Weronika Kowalska, ochotniczka

Kontakt: Agnieszka Wójcik tel. 513 283 434, e-meil: loczekaw@wp.pl