Harcerze na szlaku walk nad Bzurą

119

W dniach 22-24 września po raz 53. odbył się Mazowiecki Rajd Szlakami Walk nad Bzurą, którego od lat organizatorem jest Hufiec ZHP Sochaczew. Główna część Rajdu skupiła wszystkich uczestników pod pomnikiem w Witkowicach gdzie odbył się apel pamięci, a najlepsze patrole zostały nagrodzone.

Harcerska wędrówka trasami, którymi 84 lata temu do walczącej stolicy przebijały się Armie „Poznań” i „Pomorze” pozwala młodym ludziom poznać realia tego okresu, przybliżyć miejsca krwawych i zaciętych walk, będących dzisiaj swoistymi pomnikami upamiętniającymi poległych podczas Bitwy nad Bzurą żołnierzy.

Wydarzenie, w którym brało udział blisko trzystu zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów rozpoczęło się już w piątek, 22 września. Następnie w sobotę na swoje trasy wyruszyli młodsi i starsi, biorąc udział w grach sprawnościowo-taktycznych i wędrówkach. Po drodze mieli do wykonania różne zadania nawiązujące do wydarzeń historycznej bitwy. Podczas zmagań w terenie uczestnicy mogli sprawdzić swoją wytrwałość, zręczność, wiedzę i umiejętności z zakresu technik harcerskich, a także działań polskich żołnierzy ucząc się m.in. obsługi radiostacji, telefonu polowego, udzielania pierwszej pomocy i ewakuowania rannych do punktów medycznych, przekazywania meldunków czy szyfrowania. Jednocześnie dzięki realistycznym wojennym kostiumom i oddającej klimat scenografii mogli poczuć się naocznymi świadkami tamtych wydarzeń. Wszystko w myśl zasady, że najlepsza jest nauka poprzez zabawę.

Finałem rajdowych zmagań był uroczysty apel, podczas którego nagrodzono najlepsze patrole. Główna część Rajdu skupiła wszystkich uczestników w Witkowicach, pod pomnikiem zbudowanym przez harcerzy w 1984 roku w hołdzie bohaterom Bitwy nad Bzurą. W tym szczególnym miejscu pięciu nowych zuchów złożyło swoją Obietnicę oraz dziewiętnaście druhen i druhów – Przyrzeczenie Harcerskie. W spotkaniu uczestniczyło również wielu gości, wśród których znaleźli się m.in. burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki, przewodniczący Rady Gminy Młodzieszyn Sławomir Makowski oraz dyrektorzy szkół i rodzice.

Jak co roku Rajd zakończył się uroczystą mszą świętą w intencji żołnierzy września w Kościele św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie oraz złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohaterów Bitwy nad Bzurą.

Rajd organizowany jest przy wsparciu dyrekcji i kadry Szkoły Podstawowej w Brochowie, gdzie mieści się baza rajdu, a także Miasta Sochaczew, Gminy Brochów i Gminy Młodzieszyn. Przedsięwzięcie było współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

Zdjęcia w koszulkach