im. Żołnierzy II batalionu 18 pułku piechoty

Reprezentacja hufca pożegnała druhnę Karolinę Kaczorowską

UDOSTĘPNIJ
/
144

W sobotę, 23 kwietnia, w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie pożegnano druhnę Karolinę Kaczorowską – jedną z czołowych postaci polskiej emigracji niepodległościowej, Pierwszą Damę II RP, małżonkę ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie śp. Ryszarda Kaczorowskiego. Spoczęła obok swojego męża w Panteonie Wielkich Polaków.

Podczas ostatniego pożegnania prezydentowej nie mogło zabraknąć reprezentacji Hufca ZHP Sochaczew, któremu para prezydencka była szczególnie bliska. Z Ryszardem Kaczorowskim i jego żoną sochaczewscy harcerzy i instruktorzy spotykali się wielokrotnie przy okazji różnych wypraw do miejsc pamięci, między innymi na Monte Cassino, w Bolonii, Loreto, czy we Lwowie.

Hufiec ZHP Sochaczew podczas głównych uroczystości pogrzebowych śp. Karoliny Kaczorowskiej wystawił drużynę reprezentacyjną Związku Harcerstwa Polskiego oraz poczty sztandarowe Szarych Szeregów i ZHP. Warto wspomnieć, że para prezydencka często odwiedzała Sochaczew. We wrześniu 2004 uczestniczyli w odbywających się w Sochaczewie 13. Dniach Chorągwi Mazowieckiej ZHP. Następnie, we wrześniu 2013 r., w trakcie kolejnych, 22. Dni Chorągwi, których gospodarzem także był sochaczewski hufiec przed budynkiem odsłonięto pomnik druha harcmistrza Ryszarda Kaczorowskiego. Wówczas harcerzom towarzyszyła pani prezydentowa Karolina Kaczorowska, która dziękowała za godne uhonorowanie jej męża.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się już w piątek. Urnę z jej prochami sprowadzono do Warszawy 22 kwietnia. Po powitaniu na wojskowym lotnisku na Okęciu, a następnie w Świątyni Opatrzności Bożej, zorganizowano harcerskie czuwanie ze wspomnieniami, które rozpoczęła dh. Krystyna Małkowska.

Pogrzeb miał charakter państwowy, obecny był między innymi prezydent Andrzej Duda oraz delegacje najwyższych władz i instytucji państwowych, Wojska Polskiego, duchowieństwa. Związek Harcerstwa Polskiego reprezentowali: Przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł wraz z wiceprzewodniczącą hm. Dorotą Całką, zastępca Naczelnika ZHP hm. Jarosław Janas, członek Głównej Kwatery hm. Piotr Stanisławski, a także komendanci chorągwi Mazowieckiej hm. Cezary Supeł i białostockiej hm. Krzysztof Jakubowski. Msza święta była koncelebrowana przez Naczelnego Kapelana ZHP ks. hm. Wojciecha Jurkowskiego.

Prezydentowa Karolina Kaczorowska zmarła 21 sierpnia ubiegłego roku w Londynie, w wieku 91. lat.

Fot. Tomasz Kaźmierczak/ Hufiec ZHP Sochaczew