im. Żołnierzy II batalionu 18 pułku piechoty

Po raz 51. wędrowali szlakami walk nad Bzurą

UDOSTĘPNIJ
/
317

Każdego roku w ostatni weekend września zuchy i harcerze z sochaczewskiego hufca, w rocznicę Bitwy nad Bzurą, organizują Mazowiecki Rajd Szlakami Walk nad Bzurą, który w tym roku odbywał się już po raz 51. Wyjątkowość Rajdu podkreśla fakt, że jego fabuła związana jest z historycznymi wydarzeniami kampanii wrześniowej rozpoczynającej II wojnę światową. Podczas rajdu uczestnicy przenoszą się do wydarzeń z września 1939 roku, poznając realia tego okresu.

Wydarzenie rozpoczęło się już w piątek, 24 września, od pięciu niezależnych tras fakultatywnych o długości od 15 do 27 km. Po drodze harcerze odwiedzali cmentarze wojenne, pomniki i tablice pamiątkowe poświęcone wydarzeniom sprzed 82 lat.

Drugi etap rajdu to sobotnia gra sprawnościowo-taktyczna. Blisko 16 kilometrowa marszruta wiodła śladami II wojny światowej, przybliżając młodym ludziom miejsca krwawych i zaciętych walk, będących dzisiaj swoistymi pomnikami upamiętniającymi poległych podczas Bitwy nad Bzurą żołnierzy. Podczas zmagań w terenie uczestnicy mogli sprawdzić swoją zręczność, wiedzę i umiejętności z zakresu technik harcerskich, a także działań polskich żołnierzy ucząc się m.in. obsługi radiostacji, telefonu polowego, ewakuowania rannych do punktów medycznych, zdobywania tajnych informacji i rozpoznania na polu walki. Jednocześnie dzięki realistycznym wojennym kostiumom i oddającej klimat scenografii mogli poczuć się naocznymi świadkami tamtych wydarzeń. Wszystko w myśl zasady, że najlepsza jest nauka poprzez zabawę.

Wojenną historię odkrywały również zuchy, które na swojej trasie zdobywały punkty m.in. rzucając granatem i ucząc się celności czy budując schron, w którym musiały ukryć się przed nalotem. Najwięcej emocji dostarczyło im poszukiwanie zaginionego podczas wojny skarbu.

Rajd zakończył się w niedzielę uroczystym apelem pod pomnikiem w Witkowicach, w którym wzięli udział liczni goście, m.in. Burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Sochaczewie Sylwester Kaczmarek, Wójt Gminy Brochów Piotr Szymański wraz z sekretarzem gminy Arturem Krawczykiem oraz przedstawiciel Wójt Gminy Młodzieszyn Katarzyna Jasińska, Maryla Markowska-Bajurska ze Stowarzyszenia „Kajakowcy Sochaczewa”, a także dyrektorzy szkół podstawowych z Młodzieszyna, Brochowa i Kamiona wraz z pocztami sztandarowymi.

Nie zabrakło też podsumowania rajdu i nagrodzenia najlepszych patroli. W tym roku pierwsze miejsce zajął patrol „Sprytne piętnastki” z 15 Drużyny Harcerskiej z Żukowa, drugie – patrol „55 Kompania” z 55 Drużyny Harcerskiej z Rybna, a trzecie – patrol „Dzielne Orły” z 66 Drużyny Harcerskiej „Knieje” z Młodzieszyna. Ponadto wyróżnienie otrzymała 22 Drużyna Harcerska „Sosenka” z Brochowa za własną kompozycję piosenki rajdowej przygotowanej w ramach zadania przedrajdowego. Za wspólne odkrywanie historii i wytrwałość na trasie nagrody otrzymały też zuchy z 3 Gromady Zuchowej „Tęczowa Gromada” (patrol „Tropiciele Historii”) oraz zastęp zuchowy „Leśnych Detektywów” z 1 Teresińskiej Drużyny Harcerskiej. Uroczysty apel był także okazją do złożenia przyrzeczenia harcerskiego przez dwie druhny z 15 Drużyny Harcerskiej z Żukowa. Delegacje zuchów, harcerzy i instruktorów złożyły też kwiaty pod pomnikiem w Witkowicach, zbudowanym przez harcerzy w 1984 roku w hołdzie bohaterom Bitwy nad Bzurą.

Całość zakończyła się mszą świętą w Bazylice św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie w intencji żołnierzy września 1939 roku pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji łowickiej Wojciecha Osiala.

Rajd przygotowano przy wsparciu Gminy Brochów oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

 

 

 

Gra sprawnościowo-taktyczna

Uroczystości towarzyszące