im. Żołnierzy II batalionu 18 pułku piechoty

Nie święci garnki lepią

UDOSTĘPNIJ
/
361

4 Sochaczewska Drużyna Harcerska “Koniczyna” wzięła udział 20 września w wycieczce rowerowej szlakami Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Podróż jednośladami rozpoczęto w Bednarach, dokąd uczestnicy dojechali pociągiem. Trasa wiodła przez malownicze zakątki Nieborowa, Bolimowskich lasów, Budy Grabskie, Joachimów-Mogiły aż do Bolimowa.

Tam na harcerzy czekała niespodzianka – wizyta w warsztacie garncarskim Państwa Konopczyńskich. W rejonie Bolimowa istniało bowiem kiedyś wiele podobnych warsztatów rzemieślniczych, lecz do dnia dzisiejszego został tylko ten jeden. Tradycja warsztatu sięga już 200 lat, a ich wyroby cieszą się uznaniem nie tylko lokalnej społeczności i mieszkańców Bolimowa. Warsztat realizuje zamówienia na np. puchary i medale na różne imprezy sportowe czy okolicznościowe. Co ciekawe jego produkty były wykorzystywane podczas kręcenia scen filmowych w takich produkcjach, jak: “Ogniem i mieczem”, “Wiedźmin” (polska wersja) oraz “Korona Królów”.

W trakcie spotkania z garncarstwem można było obejrzeć piece, w których wypala się ceramikę, a nawet samodzielnie ulepić swoje naczynie na kole garncarskim. Wizyta zakończyła się poczęstunkiem – kiełbaskami z ogniska. Warto dodać, że – doliczając drogę powrotną do Sochaczewa – uczestnicy wycieczki pokonali w sumie ponad 40 km.