im. Żołnierzy II batalionu 18 pułku piechoty

W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego

UDOSTĘPNIJ
/
216

Dziś w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego wspominamy tych, którzy stanęli do walki w obronie naszej Ojczyzny. Pamiętamy, że w „Cudzie nad Wisłą” brali udział także młodzi ludzie, nasi rówieśnicy – harcerze, którzy ramię w ramię z Wojskiem Polskim podjęli walkę o wolną Polskę. W Armii Ochotniczej było ich ponad 9 000. Dodatkowo kilkanaście tysięcy pełniło służbę pomocniczą jako łącznicy czy sanitariusze. Oprócz wzorowej postawy służby wyróżniała ich młodzieńcza pogoda ducha, braterstwo i koleżeństwo. Kiedy w sierpniowych dniach roku 1920 harcerska służba Ojczyźnie nabrała charakteru walki z bronią w ręku, wielu harcerzy oddało w niej życie. PL

4 Sochaczewska Drużyna Harcerska “Koniczyna” im. Henryka J. Chmielewskiego oddała hołd żołnierzom, którzy w tej bitwie walczyli, a którzy później polegli w kampanii wrześniowej 1939 r. Na cmentarzu w Trojanowie spoczywa Mjr. Rudolf Kruczała – dowódca III Baonu 61 PP, odznaczony Krzyżem Niepodległości i Krzyżem Walecznych, Mjr Stanisław Szczygieł – dowódca I Baonu 29 PP oraz Mjr. Franciszek Kajetan Wysocki – dowódca I Baonu 61 PP. Znicze zapalono także na cmentarzu parafialnym przy ul. Traugutta, gdzie spoczywa Mjr. Feliks Kozubowski – dowódca II batalionu 18 PP, poległy w obronie Sochaczewa podczas Bitwy nad Bzurą w 1939 roku, a także Kpt. Rez. Zygmunt Wolański – legionista II Brygady Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Po wojnie i podczas okupacji hitlerowskiej mieszkał w Sochaczewie. Krzewienie pamięci o Cudzie nad Wisłą oraz jego dziedzictwie jest naszą powinnością. Bitwa Warszawska jest uważana za jedną z osiemnastu przełomowych walk w historii świata. Dlatego dzisiaj nie zabrakło licznych ciekawostek związanych z tym ważnym wydarzeniem w dziejach Polski.