W listopadzie instruktorzy z Kręgu Starszyzny Harcerskiej rozpoczęli akcję Harcerski Znicz Pamięci. Na grobach instruktorów, którzy odeszli na wieczną wartę zapłonęły znicze z harcerską lilijką, będące symbolem pamięci o tych, którzy mieli swój wkład w tworzenie sochaczewskiego harcerstwa na przestrzeni wielu lat.
Akcja Harcerski Znicz Pamięci jest ważnym elementem pracy wychowawczej wpisanej w obchody jubileuszu 80-lecia powstania Hufca ZHP Sochaczew. – Chcielibyśmy pokazać harcerzom tych, którzy odegrali istotną rolę w rozwoju harcerstwa na naszym terenie – mówi przewodnicząca Kręgu phm. Katarzyna Mosakowska-Sobótka. – To grono instruktorów, wychowawców, komendantów, ale też budowniczych naszej stanicy harcerskiej w Łąkie na Kaszubach. Im wszystkim należy się pamięć za pracę, zaangażowanie oraz przekazane wartości, które do dziś są obecne w naszej harcerskiej społeczności. Pozostali w naszej pamięci i w ten sposób możemy im podziękować – dodaje.
– Dziś to na nas spoczywa odpowiedzialność, aby mimo upływu czasu o nich wszystkich nieustannie pamiętać i tę pamięć pielęgnować, a przede wszystkim przekazać nowym pokoleniom. To są nasze korzenie, nasza historia. O to należy dbać – przyznaje inicjator akcji phm. Maciej Wasilewski i zapowiada, że w kolejnych latach akcja będzie kontynuowana i uzupełniana. Od przyszłego roku czynnie włączą się w nią również gromady zuchowe i drużyny harcerskie sochaczewskiego hufca.
Przygotowania do przeprowadzenia akcji rozpoczęły się już kilka miesięcy wcześniej. Przez ten czas gromadzono informacje o zmarłych instruktorach i miejscach ich pochówku. Do tej pory odwiedzono siedem cmentarzy i ponad 20 grobów. Tegoroczna kampania potrwa do końca listopada.
Na zdjęciu u góry: Przy grobie podharcmistrza Ignacego Panfila założyciela pierwszej męskiej drużyny harcerskiej działającej na terenie Sochaczewa – 55 Mazowieckiej Drużyny Harcerzy im. Tadeusza Kościuszki. To m.in. dzięki jego zaangażowaniu w 1937 roku powstał Hufiec Sochaczew. Ignacy Panfil objął wówczas funkcję zastępcy pierwszego komendanta hufca.
Druhno, Druhu, jeżeli odnajdziesz miejsce spoczynku tych, których dotychczas nie ustalono, przekażcie – prosimy – tę wiadomość do Biura Hufca.